XTSR016BCTD CH MMC FVR 10-16A B-MMP C-CONT 24-27VDC
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON IEC Motor Control, Full Voltage Reversing, Series: XT Series, 16 A, 24 V DC Coil, Manual Reset, 3 ph, Mechanical, 10 to 14 A Full Load, 1NO-1NC Auxiliary, ON/OFF Rotary Handle Control, 4.89 in L x 3.53 in W x 9.27 in H
Manufacturer PN: XTSR016BCTD
UPC:  78211661999
Kendall Electric Inc PN: 4699581
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
EATON XTSR016BCTD Full Voltage Reversing IEC Motor Control, 24 V DC V Coil
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EATON IEC Motor Control, Full Voltage Reversing, Series: XT Series, 16 A, 24 V DC Coil, Manual Reset, 3 ph, Mechanical, 10 to 14 A Full Load, 1NO-1NC Auxiliary, ON/OFF Rotary Handle Control, 4.89 in L x 3.53 in W x 9.27 in H
Specifications
 Amperage Rating 16 A
 Auxiliary Contact Rating 1NO-1NC
 Brand Name EATON
 Coil Voltage 24 V DC
 Connection Type Mechanical
 Control Type ON/OFF Rotary Handle
 Dimensions 4.89 in L x 3.53 in W x 9.27 in H
 Full Load Current 10 to 14 A
 Includes XTPAXTPCB Mechanical Connection Element
 Manufacturer Part Number XTSR016BCTD
 PART NUMBER KEYWORDS XTSR016BCTD ; 9210932 ; 782116619993 ; 78211661999 ; 00782116619993
 Phase 3
 Reset Type Manual
 Series XT Series
 Type Full Voltage Reversing
Features
▪ Control inputs located at front of starter for easy access and wiring
▪ Wide range of coils
▪ Short circuit trip at 14 times the maximum setting of the FLA adjustment dial
▪ Rotary type
▪ 45 mm frame at 7 to 15 A contactor