XTCE025C10C CH CONTACTOR 3P FVNR 25A FRAME C 1NO 415/50 480/60 COIL
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON IEC Contactor, C-Frame Full Voltage Non-Reversing, Series: XT Series, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz Coil, 25 A Maximum Load Current, 2 hp at 115 VAC 1 ph, 3 hp at 200 VAC 1 ph, 5 hp at 230 VAC 1 ph, 7-1/2 hp at 200 VAC 3 ph, 10 hp at 230 VAC 3 ph, 15 hp at 460 VAC 3 ph, 20 hp at 575 VAC 3 ph Coil Power Rating, 3 Pole, 50/60 Hz, 1NO, 45 mm, Screw Terminal, 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
Manufacturer PN: 277135
UPC:  01508277135
Kendall Electric Inc PN: 2640976
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
EATON XTCE025C10C C-Frame Full Voltage Non-Reversing IEC Contactor, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz V Coil, 25 A, 1NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
The DIL contactors from Eaton’s Moeller series™ are powerful, efficient and versatile, and they can be combined with our full range of electronic overload relays and bimetal relays. The DC devices stand out for their reduced power consumption, which makes them more energy-efficient and also reduces the size of the power supply units. The DIL contactors are suitable for global use and cover the entire output range, from mini contactor relays (up to 7 A) all the way to vacuum contactors (up to 3,180 A). Thanks to the SmartWire-DT, the contactors are communications-enabled, which allows them to be controlled remotely.
EATON IEC Contactor, C-Frame Full Voltage Non-Reversing, Series: XT Series, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz Coil, 25 A Maximum Load Current, 2 hp at 115 VAC 1 ph, 3 hp at 200 VAC 1 ph, 5 hp at 230 VAC 1 ph, 7-1/2 hp at 200 VAC 3 ph, 10 hp at 230 VAC 3 ph, 15 hp at 460 VAC 3 ph, 20 hp at 575 VAC 3 ph Coil Power Rating, 3 Pole, 50/60 Hz, 1NO, 45 mm, Screw Terminal, 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
Specifications
 Application Motor and Power Control Equipment
 Brand Name EATON
 Coil Power Rating 2 hp at 115 VAC 1 ph, 3 hp at 200 VAC 1 ph, 5 hp at 230 VAC 1 ph, 7-1/2 hp at 200 VAC 3 ph, 10 hp at 230 VAC 3 ph, 15 hp at 460 VAC 3 ph, 20 hp at 575 VAC 3 ph
 Coil Voltage 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz
 Contact Configuration 1NO
 Dimensions 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number XTCE025C10C
 Maximum Load Current 25 A
 Number of Poles 3
 PART NUMBER KEYWORDS XTCE025C10C ; 11232535 ; 04015082771355 ; 4015082771355
 Series XT Series
 Size 45 mm