XTCE018C10C CH CONTACTOR 3P FVNR 18A FRAME C 1NO 415/50 480/60 COIL
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON IEC Contactor, C-Frame Full Voltage Non-Reversing, Series: XTCE, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz Coil, 18 A Maximum Load Current, 2 hp at 115/200 VAC 1 ph, 3 hp at 230 VAC 1 ph, 5 hp at 200/230 VAC 3 ph, 10 hp at 460 VAC 3 ph, 15 hp at 575 VAC 3 ph Coil Power Rating, 3 Pole, 50/60 Hz, 1NO, 45 mm, Screw Terminal, DIN Rail/Panel Mount, 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
Manufacturer PN: XTCE018C10C
UPC:  01508277007
Kendall Electric Inc PN: 2480154
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
EATON XTCE018C10C C-Frame Full Voltage Non-Reversing IEC Contactor, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz V Coil, 18 A, 1NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Small size. Big impact. The XT IEC contactors are powerful, efficient and versatile, and can be combined with our full range of electronic overload relays and bimetal relays. These DC devices stand out for their reduced power consumption, which makes them more energy efficient and also reduces the size of the power supply units. XT IEC contactors are suitable for global use and cover the entire output range, from mini contactor relays (up to 7 A) all the way to vacuum contactors (up to 3180 A).
EATON IEC Contactor, C-Frame Full Voltage Non-Reversing, Series: XTCE, 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz Coil, 18 A Maximum Load Current, 2 hp at 115/200 VAC 1 ph, 3 hp at 230 VAC 1 ph, 5 hp at 200/230 VAC 3 ph, 10 hp at 460 VAC 3 ph, 15 hp at 575 VAC 3 ph Coil Power Rating, 3 Pole, 50/60 Hz, 1NO, 45 mm, Screw Terminal, DIN Rail/Panel Mount, 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
Specifications
 Brand Name EATON
 Coil Power Rating 2 hp at 115/200 VAC 1 ph, 3 hp at 230 VAC 1 ph, 5 hp at 200/230 VAC 3 ph, 10 hp at 460 VAC 3 ph, 15 hp at 575 VAC 3 ph
 Coil Voltage 412 V AC at 50 Hz, 480 V AC at 60 Hz
 Contact Configuration 1NO
 Dimensions 3.425 in L x 1.85 in W x 3.898 in H
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number XTCE018C10C
 Maximum Load Current 18 A
 Mounting Type DIN Rail/Panel
 Number of Poles 3
 PART NUMBER KEYWORDS XTCE018C10C ; 11232514 ; 04015082770075 ; 4015082770075
 Series XTCE
 Size 45 mm
 Standards/Approvals IEC 60947,EN 60947,UL Listed,CSA Certified,RoHS Compliant,CE Marked
 Terminal Type Screw
 Type C-Frame Full Voltage Non-Reversing
Features
▪ 5 kW at 220/230 VAC 3 ph, 7.5 kW at 380/400 VAC 3 ph, 10 kW at 415 VAC 3 ph 50/60 Hz coil power rating