PJD36200G SQD BUSWAY CB PLUG-IN
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: Square D™ I-Line™ II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Low Ampere, 600 V AC, 200 to 250 A Trip, 3+G Wires, 3, JD Frame, 14 kA Interrupt, NEMA 1, 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
Manufacturer PN: PJD36200G
UPC:  78590173177
Kendall Electric Inc PN: 4005301
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Busway Circuit Breaker Plug Units
Square D™ I-Line™ PJD36200G 3-Pole Low Ampere II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 600 V AC, 200 to 250 A, 3+G Wires, JD Frame, NEMA 1 Enclosure
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
200A 600 V J-Frame Electronic Trip Circuit Breaker Busway Plug-In Unit
Square D™ I-Line™ II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Low Ampere, 600 V AC, 200 to 250 A Trip, 3+G Wires, 3, JD Frame, 14 kA Interrupt, NEMA 1, 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
Specifications
 Brand Name Square D
 Dimensions 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
 Enclosure NEMA 1
 Frame JD
 Manufacturer Part Number PJD36200G
 Number of Wires 3+G
 Phase 3
 Trip Amperage 200 to 250 A
 Type 3-Pole Low Ampere
 Voltage Rating 600 V AC
Features
▪ 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC interrupt rating