PHD36150G SQD BUSWAY CB PLUG-IN
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: Square D™ I-Line™ II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Low Ampere, 600 V AC, 150 A Trip, 3+G Wires, 3, HD Frame, 14/18/25 kA Interrupt, NEMA 1, 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
Manufacturer PN: PHD36150G
UPC:  78590167765
Kendall Electric Inc PN: 4005300
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Busway Circuit Breaker Plug Units
Square D™ I-Line™ PHD36150G 3-Pole Low Ampere II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 600 V AC, 150 A, 3+G Wires, HD Frame, NEMA 1 Enclosure
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Square D™ I-Line™ II Busway Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Low Ampere, 600 V AC, 150 A Trip, 3+G Wires, 3, HD Frame, 14/18/25 kA Interrupt, NEMA 1, 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
Specifications
 Brand Name Square D
 Dimensions 8.5 in H x 20.3 in W x 8 in D
 Enclosure NEMA 1
 Frame HD
 Manufacturer Part Number PHD36150G
 Number of Wires 3+G
 Phase 3
 Trip Amperage 150 A
 Type 3-Pole Low Ampere
 Voltage Rating 600 V AC
Features
▪ 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC interrupt rating