P3BHFD3225N CH PRW III 225 AMP HFD BRKR PLUG W/ 100% NEUT
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Pow-R-Way III, Series: P3B, 240/480/600 V AC, 225 A Trip, 4 Wires, 3 ph, HFD Frame, 25/100 kA Interrupt, 12.36 in L x 5.43 in W x 21.2 in H Dimensions
Manufacturer PN: P3BHFD3225N
UPC:  78668300791
Kendall Electric Inc PN: 4564899
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Busway Circuit Breaker Plug Units
EATON P3BHFD3225N 3-Pole Pow-R-Way III Circuit Breaker Plug-In Unit With 50% Integral/Housing Grounding and 100% Neutral, 240/480/600 V AC, 225 A, 4 Wires, HFD Frame
Description
EATON Circuit Breaker Plug-In Unit, 3-Pole Pow-R-Way III, Series: P3B, 240/480/600 V AC, 225 A Trip, 4 Wires, 3 ph, HFD Frame, 25/100 kA Interrupt, 12.36 in L x 5.43 in W x 21.2 in H Dimensions
 Brand Name EATON
 Dimensions 12.36 in L x 5.43 in W x 21.2 in H
 Frame HFD
 Manufacturer Part Number P3BHFD3225N
 Number of Wires 4
 PART NUMBER KEYWORDS P3BHFD3225N ; 7443658 ; 786683007917 ; 78668300791 ; 00786683007917
 Phase 3
 Series P3B
 Standards/Approvals UL 857,ANSI,IEEE Certified,CSA Certified,NEMA Compliant
 Trip Amperage 225 A
Features
▪ 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC and 25 kA at 600 VAC interrupt rating