ND3800T35W CH ND DIGITRIP 310 3P 800A 80% DUTY GF
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Molded Case Circuit Breaker, Type ND, Series: G Series, 600 V AC, 800 A, 50/60 Hz, 85 kAIC at 240 V AC/50 kAIC at 480 V AC Interrupt, NG Frame, Electronic Trip, 3 Pole, 40 deg C, 5-1/2 x 8-1/4 x 8-1/4 in
Manufacturer PN: ND3800T35W
UPC:  78667925299
Kendall Electric Inc PN: 4576152
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON ND3800T35W G Series Type ND Molded Case Circuit Breaker, 600 V AC, 800 A, 85 kAIC at 240 V AC/50 kAIC at 480 V AC Interrupt, 3 Poles, Electronic Trip
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Experience the superior quality of the Eaton Series C Molded Case Circuit Breaker.  The Series C circuit breaker is ideal for panelboards, switchboards, motor control centers, and busway applications. Choose from a premier selection of trip units including thermal magnetic, electronic, and magnetic only switches. Available for systems up to 600 VAC or 250 VDC with current ratings up to 800A.
EATON Molded Case Circuit Breaker, Type ND, Series: G Series, 600 V AC, 800 A, 50/60 Hz, 85 kAIC at 240 V AC/50 kAIC at 480 V AC Interrupt, NG Frame, Electronic Trip, 3 Pole, 40 deg C, 5-1/2 x 8-1/4 x 8-1/4 in
Specifications
 Amperage Rating 800 A
 Application For series C size 00-0, series B size 1-2, 5, 7-8, series C IEC size A-F, series B IEC size G-K and IEC size P, R-S, W-X, Z starter, 32 or 75 A overload relay, motor, power control equipment, electrical assemblies, panels and OEM's
 Brand Name EATON
 Dimensions 5-1/2 x 8-1/4 x 8-1/4 in
 Frame NG
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number ND3800T35W
 Number of Poles 3
 PART NUMBER KEYWORDS ND3800T35W ; 7428478 ; 786679252994 ; 78667925299 ; 00786679252994
 Series G Series
 Standards/Approvals HACR Rated
 Temperature Rating 40 deg C
 Type Type ND
 Video Links
 Voltage Rating 600 V AC
Features
▪ Patented contact design features high speed "blow-open" action, resulting in superior performance
▪ Suitable for reverse feed applications
▪ Without terminals
▪ 85 kA at 240 VAC, 50 kA at 480 VAC interrupt rating