LT4320AA CH LT 4 POLE TRIP UNIT, 320 A, ADJ THERM, ADJ MAG, 0% NEUT, (IE
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Thermal Magnetic, Series: G Series, 4 Pole, 320 A, LG Breaker Frame, For Use With: LT Frame Molded Case Circuit Breaker, 10.13 in H x 7.22 in W x 4.09 in D Dimensions
Manufacturer PN: LT4320AA
UPC:  78211633644
Kendall Electric Inc PN: 4553724
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON LT4320AA G Series Adjustable Thermal Magnetic Breaker Trip Unit, 4 Poles, 320 A, LG Frame, For Use With LT Frame Molded Case Circuit Breaker
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Series G Molded Case Circuit Breakers are designed for circuit protection needs across the globe. A complete line of user-friendly accessories and high performance interruption ratings meet a host of different application, industry, and regional requirements. Current ratings range from 15A to 2500A with voltages up to 690 Vac. Thermal magnetic and electronic trip units are available as well as residual ground fault and 30 mA earth leakage protection options.
EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Thermal Magnetic, Series: G Series, 4 Pole, 320 A, LG Breaker Frame, For Use With: LT Frame Molded Case Circuit Breaker, 10.13 in H x 7.22 in W x 4.09 in D Dimensions
Specifications
 Brand Name EATON
 Breaker Frame Type LG
 Current Rating 320 A
 Dimensions 10.13 in H x 7.22 in W x 4.09 in D
 Manufacturer Part Number LT4320AA
 Number of Poles 4
 PART NUMBER KEYWORDS LT4320AA ; 7418987 ; 782116336449 ; 78211633644 ; 00782116336449
 Series G Series
 Standards/Approvals Contact Manufacturer
 Suitable For Use With LT Frame Molded Case Circuit Breaker
 Type Adjustable Thermal Magnetic
 Video Links
Features
▪ Neutral 0% protected