LT3600FA C-H LT 3 POLE TRIP UNIT, 600 AMP, FIXED THERM, ADJ. MAG (UL)
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Fixed Thermal Magnetic, Series: G Series, 3 Pole, 600 A, LG/LW/HLW/LWC Breaker Frame, For Use With: G Series Molded Case Circuit Breaker, 8-1/2 x 4-1/2 x 4 in Dimensions
Manufacturer PN: LT3600FA
UPC:  78211633625
Kendall Electric Inc PN: 2811459
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON LT3600FA G Series Adjustable Fixed Thermal Magnetic Breaker Trip Unit, 3 Poles, 600 A, LG/LW/HLW/LWC Frame, For Use With G Series Molded Case Circuit Breaker
Description
Series G molded case circuit breakers are designed for circuit protection needs across the globe. A complete line of user-friendly accessories and high performance interruption ratings meet a host of different application, industry and regional requirements. Current ratings range from 15 to 250 A with voltages up to 690 VAC. Thermal magnetic and electronic trip units are available as well as residual ground fault and 30 mA earth leakage protection options.
EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Fixed Thermal Magnetic, Series: G Series, 3 Pole, 600 A, LG/LW/HLW/LWC Breaker Frame, For Use With: G Series Molded Case Circuit Breaker, 8-1/2 x 4-1/2 x 4 in Dimensions
 Brand Name EATON
 Breaker Frame Type LG/LW/HLW/LWC
 Current Rating 600 A
 Dimensions 8-1/2 x 4-1/2 x 4 in