LT3400FA C-H LT 3 Pole Trip Unit, 400 Amp, Fixed Therm, Adj. Mag (UL)
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Fixed Thermal Magnetic, Series: G Series, 3 Pole, 400 A, LG/LW/HLW/LWC Breaker Frame, For Use With: G Series Molded Case Circuit Breaker, 4-1/2 in W x 8-1/2 in D x 4 in H Dimensions
Manufacturer PN: LT3400FA
UPC:  78211633623
Kendall Electric Inc PN: 2352804
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON LT3400FA G Series Adjustable Fixed Thermal Magnetic Breaker Trip Unit, 3 Poles, 400 A, LG/LW/HLW/LWC Frame, For Use With G Series Molded Case Circuit Breaker
Description
EATON Breaker Trip Unit, Adjustable Fixed Thermal Magnetic, Series: G Series, 3 Pole, 400 A, LG/LW/HLW/LWC Breaker Frame, For Use With: G Series Molded Case Circuit Breaker, 4-1/2 in W x 8-1/2 in D x 4 in H Dimensions
 Brand Name EATON
 Breaker Frame Type LG/LW/HLW/LWC
 Current Rating 400 A
 Dimensions 4-1/2 in W x 8-1/2 in D x 4 in H