LG3450S03 CH LG 450A 3P W/ 310+ & SHUNT TRIP
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Molded Case Engine Generator Circuit Breaker, Series: G Series, 600 V AC, 450 A, 50/60 Hz, LG Frame, Thermal Magnetic Trip, 3 Pole, 3 ph, Toggle Actuator, Line/Load, 40 deg C, 5.48 x 5.48 x 5.48 in
Manufacturer PN: LG3450S03
UPC:  78211349173
Kendall Electric Inc PN: 4571248
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON LG3450S03 Molded Case Engine Generator Circuit Breaker With left pigtail, 600 V AC, 450 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Experience the superior quality of the Eaton Series C Molded Case Circuit Breaker.  The Series C circuit breaker is ideal for panelboards, switchboards, motor control centers, and busway applications. Choose from a premier selection of trip units including thermal magnetic, electronic, and magnetic only switches. Available for systems up to 600 VAC or 250 VDC with current ratings up to 800A.
EATON Molded Case Engine Generator Circuit Breaker, Series: G Series, 600 V AC, 450 A, 50/60 Hz, LG Frame, Thermal Magnetic Trip, 3 Pole, 3 ph, Toggle Actuator, Line/Load, 40 deg C, 5.48 x 5.48 x 5.48 in
Specifications
 Actuator Type Toggle
 Amperage Rating 450 A
 Application Electrical Assemblies, Panels, OEMs and Circuit Protection Applications
 Brand Name EATON
 Connection Type Line/Load
 Dimensions 5.48 x 5.48 x 5.48 in
 Frame LG
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number LG3450S03
 Number of Poles 3
 PART NUMBER KEYWORDS LG3450S03 ; 7333955 ; 782113491738 ; 78211349173 ; 00782113491738
 Phase 3
 Series G Series
 Standards/Approvals UL 489,CSA Std. C22.2 No. 5,IEC 947-2
 Temperature Rating 40 deg C
 Video Links
 Voltage Rating 600 V AC