LES3600LSI C-H Series C NEMA L-Frame Trip Unit Only 78667926832
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Breaker Trip Unit, Type LSI Digitrip™ 310, 3 Pole, 600 A, LD/HLD/LDC Breaker Frame, For Use With: C Series Molded Case Circuit Breaker, 9 in L x 5-1/2 in W x 6 in H
Manufacturer PN: LES3600LSI
UPC:  78667926832
Kendall Electric Inc PN: 2373441
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON LES3600LSI Type LSI Digitrip™ 310 Breaker Trip Unit, 3 Poles, 600 A, LD/HLD/LDC Frame, For Use With C Series Molded Case Circuit Breaker
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EATON Series C Molded Case Circuit Breakers are used in panelboard, switchboard, motor control center and busway applications for dependable branch circuit protection. They have proven user acceptance for over 20 years and meet or exceed North American standards. Available for systems up to 600 VAC or 250 VDC with current ratings up to 2500A.
EATON Breaker Trip Unit, Type LSI Digitrip™ 310, 3 Pole, 600 A, LD/HLD/LDC Breaker Frame, For Use With: C Series Molded Case Circuit Breaker, 9 in L x 5-1/2 in W x 6 in H
Specifications
 Application Commercial, Institutional Buildings, Structures and Circuit Protection Applications
 Brand Name EATON
 Breaker Frame Type LD/HLD/LDC
 Current Rating 600 A
 Dimensions 9 in L x 5-1/2 in W x 6 in H