LED13PAR38850FL4510YVRP2 79736 SYLVANIA LED PAR38, 13W 82CRI, 1200 LUMEN, 5000K, 11000 LIFE 04613579736
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: Sylvania LED Directional Lamp, Series: Contractor Series, LED13PAR38850FL4510YVRP2 Designation, 13 W Wattage, 90 W Incandescent Equivalent, 120 V AC, E26 Lamp Base, PAR38 Shape, 1200 Lumens, 11000 hr Average Life, White, 82 CRI, 5000 K Color Temperature, Open Fixture, Flood Beam, 45 deg Beam, 4.76 in Dia x 5.06 in L Dimensions
Manufacturer PN: LED13PAR38850FL4510YVRP2/79736
UPC:  04613579736
Kendall Electric Inc PN: 3621208
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in LED - General Purpose
Sylvania LED13PAR38850FL4510YVRP2/79736 Contractor Series LED Directional Lamp, 13 W, 90 W Incandescent Equivalent, E26 Lamp, PAR38 Shape, 1200 Lumens
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Sylvania LED Directional Lamp, Series: Contractor Series, LED13PAR38850FL4510YVRP2 Designation, 13 W Wattage, 90 W Incandescent Equivalent, 120 V AC, E26 Lamp Base, PAR38 Shape, 1200 Lumens, 11000 hr Average Life, White, 82 CRI, 5000 K Color Temperature, Open Fixture, Flood Beam, 45 deg Beam, 4.76 in Dia x 5.06 in L Dimensions
Specifications
 Application Indoor/Outdoor Applications and Damp Location
 Average Life 11000 hr
 Beam Angle 45 deg
 Beam Type Flood
 Brand Name Sylvania
 Color White
 Color Rendering Index CRI 82
 Color Temperature 5000 K
 Designation LED13PAR38850FL4510YVRP2
 Dimensions 4.76 in Dia x 5.06 in L
 Fixture Type Open
 Incandescent Equivalent 90 W
 Lamp Base Type E26
 Lumens 1200 Lumens
 Manufacturer Part Number LED13PAR38850FL4510YVRP2/79736
 Series Contractor Series
 Shape PAR38
 Standards/Approvals CSA
 Voltage Rating 120 V AC
 Wattage 13 W