  • LC2DT25G7 SQD REVERSING CONTACTOR
Description: Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC2D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 25 A Maximum Load Current, 7.5/7 VA Coil, 4 Pole, 25/400 Hz Frequency, 1.56 W Wattage, Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 90 mm W x 90 mm D x 85 mm H Dimensions
Manufacturer PN: LC2DT25G7
UPC:  38911051588
Kendall Electric Inc PN: 4000003
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric TeSys™ D LC2DT25G7 IEC Contactor, 120/690 V AC, 300 V DC V Coil, 25 A, 4NO Contact, 4 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
TeSys Deca contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys Deca contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This reversing 4 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactor has four normally open power contacts. Power contacts have a 25A resistive load rating. Contactor is supplied with a 120 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 3.35 inches tall, 3.54 inches wide and 3.54 inches deep. It weighs 1.61 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC2D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 25 A Maximum Load Current, 7.5/7 VA Coil, 4 Pole, 25/400 Hz Frequency, 1.56 W Wattage, Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 90 mm W x 90 mm D x 85 mm H Dimensions
Specifications
 Application Mechanical, Industry, Infrastructure, Building and Resistive Load Application
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 7.5/7 VA
 Coil Voltage 120/690 V AC, 300 V DC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 4NO
 Contact Type Reversing
 Dimensions 90 mm W x 90 mm D x 85 mm H
 Enclosure Open
 Frequency Rating 25/400 Hz
 Manufacturer Part Number LC2DT25G7
 Maximum Load Current 25 A
 Mounting Type Rail/Surface
 Number of Auxiliary Contacts 1 NO-1 NC
 Number of Poles 4
 Operating Cycles 3600 Cycles/hr
 Operating Temperature -4 to 70 deg C
 Series LC2D
 Standards/Approvals UL;CSA;RINA;GOST;CCC;DNV;LROS (Lloyds register of shipping);GL;BV;UKCA;CB
 Terminal Type Screw Clamp
 Video Links
 Wattage 1.56 W