  • LC1DT40B7 SQD CONTACTOR 600VAC
Description: Schneider Electric Square D™ TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC1D, 24/690 V AC, 300 V DC Coil, 40 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, Non-Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 40/60 at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/91/99 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 99 mm D x 91 mm H Dimensions
Manufacturer PN: LC1DT40B7
UPC:  38911024464
Kendall Electric Inc PN: 3960070
Invoice Description:
LC1DT40B7 SQD CONTACTOR 600VAC
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric Square D™ TeSys™ D LC1DT40B7 IEC Contactor With Safety Cover, 24/690 V AC, 300 V DC V Coil, 40 A, 4NO Contact, 4 Poles
Description
TeSys Deca contactor, 4 poles (4NO), for non-inductive load applications up to 40A/440V AC-1. They can be used to create motor starters for almost any type of application. It provides a 24V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Power contacts have a 40A resistive load rating. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine). Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 3.58 inches tall, 1.77 inches wide and 3.90 inches deep. It weighs 0.94 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC1D, 24/690 V AC, 300 V DC Coil, 40 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, Non-Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 40/60 at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/91/99 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 99 mm D x 91 mm H Dimensions
Specifications
 Application Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 7.5/7.7 VA
 Coil Voltage 24/690 V AC, 300 V DC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 4NO
 Contact Rating 10/60 A at 600 V AC, 40/60 at 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 45 mm W x 99 mm D x 91 mm H
 Enclosure Open
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number LC1DT40B7
 Maximum Load Current 40 A
 Mounting Type Rail/Surface
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 4
 Operating Cycles 3600 cycles/hr
 Operating Temperature -5 to 60/-40 to 70 deg C
 Series LC1D
 Size 45/91/99 mm
 Terminal Type Screw Clamp
 Video Links
 Wattage 3.2 W