  • LC1D95U7 SQD CONTACTOR 575VAC 95AMP
Description: Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: LC1D, 240/1000 V AC, 300 V DC Coil, 95/125 A Maximum Load Current, 60 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 130 mm D Dimensions
Manufacturer PN: LC1D95U7
UPC:  38911045205
Kendall Electric Inc PN: 3962072
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric TeSys™ D LC1D95U7 Non-Reversing IEC Contactor With Safety Cover, 240/1000 V AC, 300 V DC V Coil, 95/125 A, 3NO Contact, 3 Poles
Description
TeSys Deca contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 95A/1000V AC-3/AC-3e (45kW@400V). They can be used to create motor starters for almost any type of application. It provides a 240V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts, power connection by screw terminals and control by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (85mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Contactor is rated for 25HP at 200 to 208VAC, 30HP at 240VAC, 60HP at 480VAC and 60HP at 600VAC three phase. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine). Contactor is supplied with a 240 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 5.00 inches tall, 3.35 inches wide and 5.12 inches deep. It weighs 3.55 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: LC1D, 240/1000 V AC, 300 V DC Coil, 95/125 A Maximum Load Current, 60 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 130 mm D Dimensions
Specifications
 Application Industries, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 60 hp at 575/600 VAC
 Coil Voltage 240/1000 V AC, 300 V DC
 Contact Configuration 3NO
 Dimensions 127 mm H x 85 mm W x 130 mm D
 Enclosure Open
 Frequency Rating 50/60 Hz, 25 to 400 Hz