  • LC1D80G6 SQD CONTACTOR 600VAC 80AMP
Description: Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC1D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 80/125 A Maximum Load Current, 22 VA Coil, 3 Pole, 25/400 Hz Frequency, 5.1/3 to 12.5 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 85 mm W x 130 mm D x 127 mm H Dimensions
Manufacturer PN: LC1D80G6
UPC:  38911044082
Kendall Electric Inc PN: 3999976
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric TeSys™ D LC1D80G6 IEC Contactor With Safety Cover, 120/690 V AC, 300 V DC V Coil, 80/125 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
TeSys Deca contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys Deca contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 80A inductive 3 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactors have both Horsepower and Kw motor rating for international acceptance. Contactor is rated for 25HP at 200 to 208VAC, 30HP at 240VAC, 60HP at 480VAC and 60HP at 600VAC three phase. Contactor is also rated for 7.5HP at 115VAC and 15HP at 240VAC single phase. When used with a 480VAC up to 150A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 100kA. When used with up to a 600VAC 175A Class J or CC fuse, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 120 VAC 60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 5.00 inches tall, 3.35 inches wide and 5.12 inches deep. It weighs 3.51 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: LC1D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 80/125 A Maximum Load Current, 22 VA Coil, 3 Pole, 25/400 Hz Frequency, 5.1/3 to 12.5 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 85 mm W x 130 mm D x 127 mm H Dimensions
Specifications
 Application Industry, Infrastructure, Building, Motor Control and Resistive Load Application
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 22 VA
 Coil Voltage 120/690 V AC, 300 V DC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 3NO
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 85 mm W x 130 mm D x 127 mm H
 Enclosure Open
 Frequency Rating 25/400 Hz
 Manufacturer Part Number LC1D80G6
 Maximum Load Current 80/125 A
 Mounting Type Rail/Surface
 Number of Auxiliary Contacts 1 NO-1 NC
 Number of Poles 3
 Operating Cycles 3600 Cycles/hr
 Operating Temperature -4 to 70 deg C
 Series LC1D
 Standards/Approvals Bureau Veritas Approved|CCC Certified|CSA C22.2 File No. 14|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|Green Premium|GOST-R Certified|GL Approved|IEC 60947-4-1/60947-5-1/60695-2/60529|Lloyd's Register|RoHS Compliant|RINA Certified|REACH Compliant|UL 508|UL 94 V-1 Flammability Rating|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov
 Terminal Type Screw Clamp
 Video Links
 Wattage 5.1/3 to 12.5 W