  • LC1D12M7 SQD CONTACTOR 600VAC 12AMP
Description: Schneider Electric Square D™ TeSys™ D IEC Contactor, Direct On-Line Standard, Series: LC1D, 220/690 V AC, 300 V DC Coil, 12/25 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 0.36/1.56 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 25/60 A at 600 VAC, 10/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/77/86 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H Dimensions
Manufacturer PN: LC1D12M7
UPC:  38911034927
Kendall Electric Inc PN: 3959593
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric Square D™ TeSys™ D LC1D12M7 Direct On-Line Standard IEC Contactor, 220/690 V AC, 300 V DC V Coil, 12/25 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
TeSys Deca contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3/3e (5.5kW@400V). They can be used to create motor starters for almost any type of application. It provides a 220V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Contactor is rated for 3HP at 200-208VAC, 3HP at 240VAC, 7.5HP at 480VAC and 10HP at 600VAC three phase. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine). When used with a 480VAC up to 35A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 85kA. When used with up to a 600VAC 30A Class J or CC fuse, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 220 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 3.03 inches tall, 1.77 inches wide and 3.39 inches deep. It weighs 0.72 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ D IEC Contactor, Direct On-Line Standard, Series: LC1D, 220/690 V AC, 300 V DC Coil, 12/25 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 0.36/1.56 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 25/60 A at 600 VAC, 10/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/77/86 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H Dimensions
Specifications
 Application For motor control and resistive loads
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 7.5/7.7 VA
 Coil Voltage 220/690 V AC, 300 V DC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 25/60 A at 600 V AC, 10/60 A at 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H