  • LC1D115T7 SQD CONTACTOR 600VAC
Description: Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: D-Line LC1D, 480/1000 V AC, 300 V DC Coil, 155/200 A Maximum Load Current, 280 to 350 VA Inrush, 2 to 18 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 59 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, 115 A at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.8 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 2400 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 120 mm W x 136 mm D x 158 mm H Dimensions
Manufacturer PN: LC1D115T7
UPC:  38911037772
Kendall Electric Inc PN: 3999923
Invoice Description:
LC1D115T7 SQD CONTACTOR 600VAC
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Schneider Electric TeSys™ D LC1D115T7 D-Line LC1D IEC Contactor, 480/1000 V AC, 300 V DC V Coil, 155/200 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
TeSys D contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys D contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 115A inductive 3 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactors have both Horsepower and Kw motor rating for international acceptance. Contactor is rated for 30HP at 200 to 208VAC, 40HP at 240VAC, 75HP at 480VAC and 100HP at 600VAC three phase. When used with a 480VAC up to 250A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 100kA. When used with a 600VAC up to 250A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 50kA. When used with 600VAC Class J or CC fuses up to 250A, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 480 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 6.22 inches tall, 4.72 inches wide and 5.35 inches deep. It weighs 5.51 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards.
Schneider Electric TeSys™ D IEC Contactor, Series: D-Line LC1D, 480/1000 V AC, 300 V DC Coil, 155/200 A Maximum Load Current, 280 to 350 VA Inrush, 2 to 18 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 59 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, 115 A at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.8 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 2400 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 120 mm W x 136 mm D x 158 mm H Dimensions
Specifications
 Application Motor Control and Resistive Load Application
 Brand Name Square D
 Coil Power Rating 280 to 350 VA Inrush, 2 to 18 VA Hold-In
 Coil Voltage 480/1000 V AC, 300 V DC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 115 A at 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 120 mm W x 136 mm D x 158 mm H
 Enclosure IP2X
 Frequency Rating 50/60 Hz, 25 to 400 Hz