JT316035 CH 3P JG 160A ELECTRONIC TRIP UNIT TYPE LSG
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Breaker Trip Unit, Type JT 310+ Electronic LSG, Series: G Series, 3 Pole, 160 A, JG Breaker Frame, For Use With: Molded Case Circuit Breaker, 7 in L x 4 in W x 3-1/2 in H Dimensions
Manufacturer PN: JT316035
UPC:  78211617558
Kendall Electric Inc PN: 3792239
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
EATON JT316035 G Series Type JT 310+ Electronic LSG Breaker Trip Unit, 3 Poles, 160 A, JG Frame, For Use With Molded Case Circuit Breaker
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EATON Breaker Trip Unit, Type JT 310+ Electronic LSG, Series: G Series, 3 Pole, 160 A, JG Breaker Frame, For Use With: Molded Case Circuit Breaker, 7 in L x 4 in W x 3-1/2 in H Dimensions
Specifications
 Application Commercial, Institutional Buildings and Structures
 Brand Name EATON
 Breaker Frame Type JG
 Current Rating 160 A
 Dimensions 7 in L x 4 in W x 3-1/2 in H