IPC-350-350 ILSCO IPC (R)350-4/0 (T)350-4/0 T ULCSA
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: ILSCO® KUP-L-Tap® Insulation Piercing Connector, Type IPC Dual Rated, Aluminum/Copper Conductor, 4/0 AWG to 350 kcmil Conductor, 5/8 in Bolt, 300 V AC, Specifications: 25 ft-lb Torque, 350 A Copper, 280 A Aluminum, 90 deg C, Copper, Tin Plated, Black, 3-1/4 in H x 2-23/32 in W Dimensions
Manufacturer PN: IPC-350-350
UPC:  78366953276
Kendall Electric Inc PN: 3721114
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Hydraulic Crimping Tools
Log In for Pricing and Availability
Description
ILSCO® KUP-L-Tap® Insulation Piercing Connector, Type IPC Dual Rated, Aluminum/Copper Conductor, 4/0 AWG to 350 kcmil Conductor, 5/8 in Bolt, 300 V AC, Specifications: 25 ft-lb Torque, 350 A Copper, 280 A Aluminum, 90 deg C, Copper, Tin Plated, Black, 3-1/4 in H x 2-23/32 in W Dimensions
Specifications
 Bolt Size 5/8 in
 Brand Name ILSCO®
 Color Black
 Conductor Size 4/0 AWG to 350 kcmil
 Conductor Type Aluminum/Copper
 Dimensions 3-1/4 in H x 2-23/32 in W
 Finish Tin Plated
 Manufacturer Part Number IPC-350-350
 Material Copper
 Specifications 25 ft-lb Torque, 350 A Copper, 280 A Aluminum
 Temperature Rating 90 deg C
 Type Type IPC Dual Rated
 Voltage Rating 300 V AC
Features
▪ For use with class B or C stranded conductor
▪ Dual-rated for aluminum and copper conductor
▪ Removable end tabs
▪ 4/0 AWG to 350 kcmil tap/secondary conductor size
▪ 480 VAC grounded Y-system