H16V18S SC T BRACKET-18 IN VERT 3 BX LOC 16 IN
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: Steel City® T-Bracket, Pre-Fabricated, For Use With: 4 in or 4-11/16 in Square Box, Steel, Pre-Galvanized, 16 in W x 0.032 in THK Dimensions
Manufacturer PN: H16V18S
UPC:  78599104801
Kendall Electric Inc PN: 4367034
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Box Mounting Brackets
Steel City® H16V18S Pre-Fabricated T-Bracket, Steel, Pre-Galvanized
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Steel City® T-Bracket, Pre-Fabricated, For Use With: 4 in or 4-11/16 in Square Box, Steel, Pre-Galvanized, 16 in W x 0.032 in THK Dimensions
Specifications
 Application For 4 in and 4-11/16 in boxes
 Brand Name Steel City
 Dimensions 16 in W x 0.032 in THK
 Finish Pre-Galvanized
 Manufacturer Part Number H16V18S
 Material Steel
 Standards/Approvals UL E13938 / UL E13938
 Suitable For Use With 4 in or 4-11/16 in Square Box
 Type Pre-Fabricated
Features
▪ 3-fixed box location
▪ 16 in horizontal bracket with three fixed box locations accommodating 4 and 4-11/16 in square boxes
▪ 18 in vertical support bracket