FJHMVD24B C-H JG VARI DEPTH KIT - 24" SHAFT /BLACK 78211693432
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Handle Mechanism, NEMA 1/12, Universal Rotary/Variable Depth, Through-The-Door Handle Mounting Position, For Use With: G Series JG-Frame Molded Case Circuit Breaker, 24 in Shaft Length, Black, 25 x 4 x 5-1/2 in
Manufacturer PN: FJHMVD24B
UPC:  78211693432
Kendall Electric Inc PN: 2317230
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Disconnect Shaft Hardware
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Series G Molded Case Circuit Breakers are designed for circuit protection needs across the globe. A complete line of user-friendly accessories and high performance interruption ratings meet a host of different application, industry, and regional requirements. Current ratings range from 15A to 2500A with voltages up to 690 Vac. Thermal magnetic and electronic trip units are available as well as residual ground fault and 30 mA earth leakage protection options.
EATON Handle Mechanism, NEMA 1/12, Universal Rotary/Variable Depth, Through-The-Door Handle Mounting Position, For Use With: G Series JG-Frame Molded Case Circuit Breaker, 24 in Shaft Length, Black, 25 x 4 x 5-1/2 in
Specifications
 Brand Name EATON
 Dimensions 25 x 4 x 5-1/2 in
 Handle Color Black
 Handle Mounting Position Door
 Handle Operation Universal Rotary/Variable Depth
 Manufacturer Part Number FJHMVD24B
 NEMA Rating NEMA 1/12
 PART NUMBER KEYWORDS FJHMVD24B ; 9285419 ; 782116934324 ; 78211693432 ; 00782116934324
 Shaft Length 24 in