EXE1907575 HOFFMAN EXE IP66 BLK GRP 190X75X75MM
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: nVent HOFFMAN ZONEX™ Hazardous Location Enclosure, Non-Metallic, Series: HL3, 75 mm Length, 190 mm Width, 75 mm Depth, NEMA 4/4X/12, 179 x 64 x 2 mm Panel, DIN Rail/Panel Mount, -50 to 100 deg C, Fiberglass, Smooth Low Gloss, Black
Manufacturer PN: EXE1907575
UPC:  78351026242
Kendall Electric Inc PN: 4869999
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Hazardous Location Enclosures
nVent HOFFMAN ZONEX™ EXE1907575 HL3 Non-Metallic Hazardous Location Enclosure, 75 mm L x 190 mm W x 75 mm D, NEMA 4/4X/12 NEMA Rating, Fiberglass
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
nVent HOFFMAN ZONEX™ Hazardous Location Enclosure, Non-Metallic, Series: HL3, 75 mm Length, 190 mm Width, 75 mm Depth, NEMA 4/4X/12, 179 x 64 x 2 mm Panel, DIN Rail/Panel Mount, -50 to 100 deg C, Fiberglass, Smooth Low Gloss, Black
Specifications
 Application For increased safety in housing electrical components in zone 1 and 2 applications
 Brand Name nVent HOFFMAN
 Color Black
 Depth 75 mm
 Finish Smooth Low Gloss
 Includes M4/M6 Panel Mounting Screws
 Length 75 mm
 Manufacturer Part Number EXE1907575
 Material Fiberglass
 Mounting Type DIN Rail/Panel
 NEMA Rating NEMA 4/4X/12
 Panel Size 179 x 64 x 2 mm
 Series HL3
 Temperature Rating -50 to 100 deg C
 Type Non-Metallic
 Width 190 mm