EHDB220C-1L ABB 3P DRIVE CONTR.220A
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: ABB, EHDB220C-1L, Contactor, Dynamic Breaking, Series: EHDB, 120 V AC Coil, 220 A Maximum Load Current, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 2NO-1NC Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Box Lug Terminal, DIN Rail Mounting, 7.79 in H x 5.83 in W x 6.65 in D Dimensions
Manufacturer PN: EHDB220C-1L
UPC:  32050007352
Kendall Electric Inc PN: 2261834
Invoice Description:
▸ See All in Solid State Contactors
ABB EHDB220C-1L EHDB Dynamic Breaking Contactor, 120 V AC V Coil, 220 A, 2NO-1NC Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
ABB, EHDB220C-1L, Contactor, Dynamic Breaking, Series: EHDB, 120 V AC Coil, 220 A Maximum Load Current, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 2NO-1NC Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Box Lug Terminal, DIN Rail Mounting, 7.79 in H x 5.83 in W x 6.65 in D Dimensions
Specifications
 Application For use with solid state DC adjustable speed drive systems
 Brand Name ABB
 Coil Voltage 120 V AC
 Contact Configuration 2NO-1NC
 Dimensions 7.79 in H x 5.83 in W x 6.65 in D
 Frequency Rating 60 Hz
 Manufacturer Part Number EHDB220C-1L
 Maximum Load Current 220 A