  • DP40C4P-1 ABB DP CONTR,40A,4P,120/6
Description: ABB Definite Purpose Contactor, 120 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 7/9/59/62 VA Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, Non-Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40 Size, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open Enclosure, 130 deg C Operating, DIN Rail Mounting, 3.39 in H x 2.75 in W x 2.98 in D Dimensions
Manufacturer PN: DP40C4P-1
UPC:  66201975436
Kendall Electric Inc PN: 2683833
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Definite Purpose Contactors AC
ABB DP40C4P-1 Definite Purpose Contactor, 120 V AC V Coil, 40 A, 4NO Contact, 4 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
ABB Definite Purpose Contactor, 120 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 7/9/59/62 VA Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, Non-Reversing Contact, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40 Size, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open Enclosure, 130 deg C Operating, DIN Rail Mounting, 3.39 in H x 2.75 in W x 2.98 in D Dimensions
Specifications
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 7/9/59/62 VA
 Coil Voltage 120 V AC
 Contact Configuration 4NO
 Contact Rating 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 3.39 in H x 2.75 in W x 2.98 in D
 Enclosure NEMA 5/Open
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number DP40C4P-1
 Maximum Load Current 40 A
 Mounting Type DIN Rail
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 4
 Operating Temperature 130 deg C
 PART NUMBER KEYWORDS DP40C4P-1 ; DP40C4P1 ; 662019754369 ; 66201975436 ; 00662019754369
▪ Exclusive hex, slotted, Phillips 10 to 32 AWG terminal screws for main terminals