  • DP40C3P-2 ABB DP CONTR 40A 3P 240/208V
Description: ABB Definite Purpose Contactor, 208/240 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 6/7.5/60/65 VA Coil Power Rating, 3 Poles, 50/60 Hz, Non-Reversing Contact, 3NO, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open, 130 deg C Operating, DIN Rail Mount, 3.39 in H x 2.41 in W x 2.98 in D
Manufacturer PN: DP40C3P-2
UPC:  66201975564
Kendall Electric Inc PN: 2948559
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Definite Purpose Contactors AC
ABB DP40C3P-2 Definite Purpose Contactor, 208/240 V AC V Coil, 40 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Description
ABB Definite Purpose Contactor, 208/240 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 6/7.5/60/65 VA Coil Power Rating, 3 Poles, 50/60 Hz, Non-Reversing Contact, 3NO, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open, 130 deg C Operating, DIN Rail Mount, 3.39 in H x 2.41 in W x 2.98 in D
Specifications
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 6/7.5/60/65 VA
 Coil Voltage 208/240 V AC
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 3.39 in H x 2.41 in W x 2.98 in D
 Enclosure NEMA 5/Open
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number DP40C3P-2
 Maximum Load Current 40 A
 Mounting Type DIN Rail
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 3
 Operating Temperature 130 deg C
 PART NUMBER KEYWORDS DP40C3P-2 ; DP40C3P2 ; 662019755649 ; 66201975564 ; 00662019755649
▪ Exclusive hex, slotted, Phillips 10 to 32 AWG terminal screws for main terminals