  • DP40C2P-F ABB DP CONTR 40A 2P 24/60
Description: ABB Definite Purpose Contactor, 24 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 6.5/8/30/33 VA Coil Power Rating, 2 Poles, 50/60 Hz, Non-Reversing Contact, 2NO, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open, 130 deg C Operating, DIN Rail Mount, 3.3 in H x 2 in W x 2.61 in D
Manufacturer PN: DP40C2P-F
UPC:  66201975420
Kendall Electric Inc PN: 3356597
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Definite Purpose Contactors AC
ABB DP40C2P-F Definite Purpose Contactor, 24 V AC V Coil, 40 A, 2NO Contact, 2 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
ABB Definite Purpose Contactor, 24 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 6.5/8/30/33 VA Coil Power Rating, 2 Poles, 50/60 Hz, Non-Reversing Contact, 2NO, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 600 VAC Contact, SZ 40, Box Lug Terminal, NEMA 5/Open, 130 deg C Operating, DIN Rail Mount, 3.3 in H x 2 in W x 2.61 in D
Specifications
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 6.5/8/30/33 VA
 Coil Voltage 24 V AC
 Contact Configuration 2NO
 Contact Rating 600 V AC
 Contact Type Non-Reversing
 Dimensions 3.3 in H x 2 in W x 2.61 in D
 Enclosure NEMA 5/Open
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number DP40C2P-F
 Maximum Load Current 40 A
 Mounting Type DIN Rail
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 2
 Operating Temperature 130 deg C
 PART NUMBER KEYWORDS DP40C2P-F ; DP40C2PF ; 662019754208 ; 66201975420 ; 00662019754208
 Size SZ 40
 Terminal Type Box Lug
Features
▪ Industry standard mounting plate with easy access mounting holes
▪ Exclusive hex, slotted, Phillips 10 to 32 AWG terminal screws for main terminals