  • DP30C4P-C ABB DP CONTR 30A 4P 275VAC
Description: ABB Definite Purpose Contactor, Non-Reversing, 277 V AC Coil, 30 A Maximum Load Current, 2, 5, 10, 15, 20 hp Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4NO SPDT Contact Configuration, Screw Terminal, 10000 Cycles Operating Cycles, -40 to 150 deg F Operating, Polyester, 95.8 mm H x 57.8 mm W x 77.3 mm D Dimensions
Manufacturer PN: DP30C4P-C
UPC:  66201975573
Kendall Electric Inc PN: 2969023
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Definite Purpose Contactors AC
ABB DP30C4P-C Non-Reversing Definite Purpose Contactor, 277 V AC V Coil, 30 A, 4NO SPDT Contact, 4 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
ABB Definite Purpose Contactor, Non-Reversing, 277 V AC Coil, 30 A Maximum Load Current, 2, 5, 10, 15, 20 hp Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4NO SPDT Contact Configuration, Screw Terminal, 10000 Cycles Operating Cycles, -40 to 150 deg F Operating, Polyester, 95.8 mm H x 57.8 mm W x 77.3 mm D Dimensions
Specifications
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 2, 5, 10, 15, 20 hp
 Coil Voltage 277 V AC
 Contact Configuration 4NO SPDT
 Dimensions 95.8 mm H x 57.8 mm W x 77.3 mm D
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number DP30C4P-C
 Material Polyester
 Maximum Load Current 30 A
 Number of Poles 4
 Operating Cycles 10000 Cycles
 Operating Temperature -40 to 150 deg F
 Standards/Approvals CSA C22.2 No. 221260|CE/Semko Certified|EN60947-4-1:2001|UL 508
 Terminal Type Screw
 Type Non-Reversing
Features
▪ Industry standard mounting plate provides easily accessible mounting holes
▪ Exclusive hex, slotted, Phillips #10-32 terminal screws for main terminals
▪ Coil is Class B (130 deg C) Insulation system with wide range of voltages and 50/60 Hz ratings
▪ Double E magnet assembly provides optimal performance with reduced power consumption
▪ Base assembly is made from highly arc-resistant polyester
▪ 2 hp at 110 to 120 VAC, 10 hp at 208 VAC, 5 hp at 220 to 240 VAC , 10 hp at 220 to 240 VAC , 15 hp at 440 to 480 VAC , 20 hp at 550 to 600 VAC