CR463L04AJA10A0 GE LIGHTING CONTACTOR-ENCLOSED
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: GE Lighting Contactor, Electrically Held Standard Control, Series: CR460 Series, 110/115 to 120 VAC Coil, 30 A Maximum Load Current, 4 Poles, 50/60 Hz, Auxiliary Contact, 4NC, 4 Auxiliary Contacts, A600, 10 A at 600 V AC Contact, Finger Safe Terminal, Enclosed/NEMA 1, -25 to 40 deg C Operating, Surface Mount, 10 in H x 4.62 in W x 10 in D
Manufacturer PN: CR463L04AJA10A0
UPC:  78316662420
Kendall Electric Inc PN: 4715626
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Lighting Contactors
GE CR463L04AJA10A0 CR460 Series Electrically Held Standard Control Lighting Contactor, 110/115 to 120 VAC Coil, 30 A, 4NC, 4 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
GE Lighting Contactor, Electrically Held Standard Control, Series: CR460 Series, 110/115 to 120 VAC Coil, 30 A Maximum Load Current, 4 Poles, 50/60 Hz, Auxiliary Contact, 4NC, 4 Auxiliary Contacts, A600, 10 A at 600 V AC Contact, Finger Safe Terminal, Enclosed/NEMA 1, -25 to 40 deg C Operating, Surface Mount, 10 in H x 4.62 in W x 10 in D
Specifications
 Brand Name GE
 Coil Voltage 110/115 to 120 V AC
 Contact Configuration 4NC
 Contact Rating A600, 10 A at 600 V AC
 Contact Type Auxiliary
 Dimensions 10 in H x 4.62 in W x 10 in D
 Enclosure Enclosed/NEMA 1
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number CR463L04AJA10A0
 Maximum Load Current 30 A
 Mounting Type Surface
 Number of Auxiliary Contacts 4
 Number of Poles 4
 Operating Temperature -25 to 40 deg C
 PART NUMBER KEYWORDS CR463L04AJA10A0 ; 7634642 ; 783166624203 ; 78316662420 ; 00783166624203
 Series CR460 Series
 Terminal Type Finger Safe
 Type Electrically Held Standard Control
Features
▪ Robust pole terminals accept up to two #8 AWG wires
▪ Manual operator, fast, sure 3-point mounting
▪ Enclosed contacts resist contaminants for greater reliability
▪ Combination slotted/#2 Phillips® screws
▪ Power poles rated for the range of tasks 30 A rated contacts, 15 A motor rated, A600 pilot duty rated
▪ Easy to read rating label
▪ Auxiliary contacts, rated A600 are suitable for use on low level circuits down to 12 VAC, 5 mA
▪ 110 VAC at 50 Hz, 115 to 120 VAC at 60 Hz coil voltage
▪ Without additional auxiliary contact, 30 mm pilot device, 30 mm pilot light, control power transformer