CCP2-AUX-100 BUS COMPACT CIRCUIT PROTEC AUX
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Auxiliary Contact, 600 V, For Use With: 100 A Fused Disconnect Switches
Manufacturer PN: CCP2-AUX-100
UPC:  05171270967
Kendall Electric Inc PN: 3940177
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Safety/Disconnect Auxiliary Contacts
EATON CCP2-AUX-100 Auxiliary Contact, 600 V
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
The revolutionary Bussmann™ series CCP with CUBEFuse™ is a fused branch circuit disconnect that requires up to 67% less space with ratings up to 600A. The CCP with CUBEFuse simplifies selective coordination and allows for isolation of individual branch circuit loads for safe work practices.
EATON Auxiliary Contact, 600 V, For Use With: 100 A Fused Disconnect Switches
Specifications
 Brand Name EATON
 Manufacturer Part Number CCP2-AUX-100
 Suitable For Use With 100 A Fused Disconnect Switches
 Voltage Rating 600 V