C30CNE40A0 CH 30A OPEN ELEC HELD 4NO LIGHT CONT 120V
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Lighting Contactor, Electrically Held, Series: C30CN, 110/115 to 120 V AC Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 5NO Contact Configuration, 5 Auxiliary Contacts, 30 A Contact, Open Enclosure, 7.39 in L x 4.18 in W x 3.86 in H Dimensions
Manufacturer PN: C30CNE40A0
UPC:  78211670185
Kendall Electric Inc PN: 2414419
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Lighting Contactors
EATON C30CNE40A0 Electrically Held Lighting Contactor, 110/115 to 120 V AC V Coil, 5NO Contact, 4 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
The C30CN 30A mechanically held lighting contactors are designed for industrial, commercial and outdoor lighting applications where efficient control is required. The mechanically held operation ensures that the contactor will not switch to OFF during control power failure. It also ensures the removal of coil from the circuit for noise-free operation and the elimination of all coil losses after the contactor is latched. The control module microprocessor validates the control signal before operation, so it will not respond to momentary voltage spikes of noise.
EATON Lighting Contactor, Electrically Held, Series: C30CN, 110/115 to 120 V AC Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 5NO Contact Configuration, 5 Auxiliary Contacts, 30 A Contact, Open Enclosure, 7.39 in L x 4.18 in W x 3.86 in H Dimensions
Specifications
 Brand Name EATON
 Coil Voltage 110/115 to 120 V AC
 Contact Configuration 5NO
 Contact Rating 30 A
 Dimensions 7.39 in L x 4.18 in W x 3.86 in H