C25KNE3300AC CH DP CONT 300A 3P OPN 120V W/1NO-NC AUX
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Definite Purpose Contactor, Non-Reversing, 110/120 V AC Coil, 300 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 1NO-1NC Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Quick-Connect Connection, Open Enclosure, 7.25 in L x 7.05 in W x 9.11 in H Dimensions
Manufacturer PN: C25KNE3300AC
UPC:  78211418150
Kendall Electric Inc PN: 4190441
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Definite Purpose Contactors AC
EATON C25KNE3300AC Non-Reversing Definite Purpose Contactor, 110/120 V AC V Coil, 300 A, 1NO-1NC Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EATON Definite Purpose Contactor, Non-Reversing, 110/120 V AC Coil, 300 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 1NO-1NC Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Quick-Connect Connection, Open Enclosure, 7.25 in L x 7.05 in W x 9.11 in H Dimensions
Specifications
 Brand Name EATON
 Coil Voltage 110/120 V AC
 Connection Type Quick-Connect
 Contact Configuration 1NO-1NC
 Dimensions 7.25 in L x 7.05 in W x 9.11 in H
 Enclosure Open
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number C25KNE3300AC
 Maximum Load Current 300 A