AHDS30RVFD CWD REPLACEMENT AUX CONTACT - VFD 30A
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EATON Arrow Hart® Auxiliary Contact, Replacement, 600 V AC, 30 A, 1NO-1NC Contacts, For Use With: 30 A VFD Motor Control Disconnect Switch, 0.75 in L x 2 in W x 1.55 in H
Manufacturer PN: AHDS30RVFD
UPC:  03266474195
Kendall Electric Inc PN: 4201266
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Safety/Disconnect Auxiliary Contacts
EATON Arrow Hart® AHDS30RVFD Replacement Auxiliary Contact, 600 V AC, 30 A, 1NO-1NC Contacts
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EATON Arrow Hart® Auxiliary Contact, Replacement, 600 V AC, 30 A, 1NO-1NC Contacts, For Use With: 30 A VFD Motor Control Disconnect Switch, 0.75 in L x 2 in W x 1.55 in H
Specifications
 Amperage Rating 30 A
 Application Residential Applications
 Brand Name EATON
 Dimensions 0.75 in L x 2 in W x 1.55 in H
 Manufacturer Part Number AHDS30RVFD
 Standards/Approvals cULus Listed,NOM-0190SCP8-1993
 Suitable For Use With 30 A VFD Motor Control Disconnect Switch
 Type Replacement
 Video Links
 Voltage Rating 600 V AC