  • AF580-30-11-70 ABB AF580,3P CONTR,1
Description: ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 750 A Maximum Load Current, 200 hp, 250 hp, 500 hp, 600 hp Coil, 3 Pole, 355/160/315/400/500 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 800 A at 1000 V Contact, AF580 Size, Screw Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 3000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 210 mm W x 242 mm D x 283 mm H Dimensions
Manufacturer PN: AF580-30-11-70
UPC:  32050021769
Kendall Electric Inc PN: 2715860
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
ABB AF580-30-11-70 AF Series Non-Reversing Line Contactor, 100 to 250 V AC/DC V Coil, 750 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
A 3-pole contactor suitable for various applications such as Motor starting, Isolation, By-pass and Distribution application up to max 1000 V. Operated with 48 to 130 V, 50/60 Hz and DC. Equipped with 1 NO and 1 NC auxiliary contacts.
ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 750 A Maximum Load Current, 200 hp, 250 hp, 500 hp, 600 hp Coil, 3 Pole, 355/160/315/400/500 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 800 A at 1000 V Contact, AF580 Size, Screw Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 3000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 210 mm W x 242 mm D x 283 mm H Dimensions
Specifications
 Application For controlling single and 3 ph motors and switching power circuits
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 200 hp, 250 hp, 500 hp, 600 hp
 Coil Voltage 100 to 250 V AC/DC
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 800 A at 1000 V
 Dimensions 210 mm W x 242 mm D x 283 mm H
 Enclosure IP00/IP20
 Manufacturer Part Number AF580-30-11-70
 Maximum Load Current 750 A
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 3
 Operating Cycles 3000000 Cycles
 Operating Temperature -40 to 70 deg C
 Series AF Series
 Size AF580
 Standards/Approvals BAA Compliant|CB Certified|RoHS Compliant
 Terminal Type Screw
 Type Non-Reversing
 Wattage 355/160/315/400/500 kW
Features
▪ 200 hp at 200 VAC 3 ph, 200 hp at 208 VAC 3 ph, 250 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 500 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 600 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
▪ 355 kW at 1000 V, 160 kW at 220/230/240 V, 315 kW at 380/400 V, 355 kW at 415 V, 355 kW at 440 V, 400 kW at 500 V, 500 kW at 690 V
▪ Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 coils to cover control voltages between 48 to 500 V 50/60 Hz and 24 to 500 VDC
▪ Can manage large control voltage variations
▪ Reduced panel energy consumption
▪ Very distinct closing and opening
▪ Can withstand short voltage dips and voltage sags
▪ Built-in surge suppression
▪ Add-on auxiliary contact blocks for side mounting and a wide range of accessories
▪ 800 A at 1000 V, 700 A at 1000 V, 580 A at 1000 V, 800 A at 690 V, 700 A at 690 V, 580 A at 690 V rated operational current AC-1
▪ 250 A at 1000 V, 580 A at 220/230/240 V, 580 A at 380/400 V, 580 A at 415 V, 580 A at 440 V, 580 A at 500 V, 500 A at 690 V rated operational current AC-3