  • AF265-30-11-11 ABB CTR 3P 248A 20-60VDC/24-60VAC 1/1
Description: ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 24 to 60 V AC, 20 to 60 V DC Coil, 350 A Maximum Load Current, 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 160/75/132/200 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 400 A at 690 V Contact, AF265 Size, Screw Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H Dimensions
Manufacturer PN: AF265-30-11-11
UPC:  32050048114
Kendall Electric Inc PN: 3333704
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
ABB AF265-30-11-11 AF Series Non-Reversing Line Contactor, 24 to 60 V AC, 20 to 60 V DC V Coil, 350 A, 3NO Contact, 3 Poles
Description
A 3 ph Contactor suitable for various applications such as Motor starting, Isolation, By-pass and Distribution application up to max 1000 V. Operated with wide control voltage range 24 to 60 V, 50 and 60 Hz, 20 to 60 VDC.
ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 24 to 60 V AC, 20 to 60 V DC Coil, 350 A Maximum Load Current, 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 160/75/132/200 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 400 A at 690 V Contact, AF265 Size, Screw Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H Dimensions
Specifications
 Application For various applications such as motor starting, isolation, by-pass and distribution application up to max 690 V
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp
 Coil Voltage 24 to 60 V AC, 20 to 60 V DC
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 400 A at 690 V
 Dimensions 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H
 Enclosure IP00/IP20
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number AF265-30-11-11
 Maximum Load Current 350 A
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 3
 Operating Cycles 5000000 Cycles
 Operating Temperature -40 to 70 deg C
 Series AF Series
 Size AF265
 Terminal Type Screw
 Type Non-Reversing
 Wattage 160/75/132/200 kW
Features
▪ 75 hp at 200 VAC 3 ph, 75 hp at 208 VAC 3 ph, 100 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 200 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 250 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
▪ 160 kW at 1000 V, 75 kW at 220/230/240 V, 132 kW at 380/400 V, 132 kW at 415 V, 160 kW at 440 V, 200 kW at 500 V, 200 kW at 690 V
▪ Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
▪ Very distinct closing and opening
▪ Can withstand short voltage dips and voltage sags
▪ Built-in surge suppression
▪ Add-on auxiliary contact blocks for side mounting and a wide range of accessories
▪ 350 A at 1000 V, 300 A at 1000 V, 240 A at 1000 V, 400 A at 690 V, 350 A at 690 V, 290 A at 690 V rated operational current AC-1
▪ 113 A at 1000 V, 265 A at 220/230/240 V, 265 A at 380/400 V, 265 A at 415 V, 265 A at 440 V, 250 A at 500 V, 250 A at 690 V rated operational current AC-3