  • AF265-30-00-13 ABB CONTACTOR 3POLE 265AMP 200HP@480V 100-250VAC/DC COIL
Description: ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 350 A Maximum Load Current, 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp Coil, 3 Pole, 160/75/132/200 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 400 A at 690 V Contact, AF265 Size, Box Lug Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H Dimensions
Manufacturer PN: AF265-30-00-13
UPC:  32050048117
Kendall Electric Inc PN: 4207683
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
ABB AF265-30-00-13 AF Series Non-Reversing Line Contactor, 100 to 250 V AC/DC V Coil, 350 A, 3NO Contact, 3 Poles
Description
A 3 ph Contactor suitable for various applications such as Motor starting, Isolation, By-pass and Distribution application up to max 1000 V. Operated with wide control voltage range 100 to 250 V, 50/60 Hz and DC.
ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 350 A Maximum Load Current, 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp Coil, 3 Pole, 160/75/132/200 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 400 A at 690 V Contact, AF265 Size, Box Lug Terminal, IP00/IP20 Enclosure, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H Dimensions
Specifications
 Application For various applications such as motor starting, isolation, by-pass and distribution application up to max 690 V
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 75 hp, 100 hp, 200 hp, 250 hp
 Coil Voltage 100 to 250 V AC/DC
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 400 A at 690 V
 Dimensions 140 mm W x 180 mm D x 225 mm H
 Enclosure IP00/IP20
 Manufacturer Part Number AF265-30-00-13
 Maximum Load Current 350 A
 Number of Poles 3
 Operating Cycles 5000000 Cycles
 Operating Temperature -40 to 70 deg C
 Series AF Series
 Size AF265
 Terminal Type Box Lug
 Type Non-Reversing
 Wattage 160/75/132/200 kW
Features
▪ 113 A at 1000 V, 265 A at 220/230/240 V, 265 A at 380/400 V, 265 A at 415 V, 265 A at 440 V, 250 A at 500 V, 250 A at 690 V rated operational current AC-3
▪ 75 hp at 200 VAC 3 ph, 75 hp at 208 VAC 3 ph, 100 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 200 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 250 hp at 550 to 600 VAC 3 ph
▪ 160 kW at 1000 V, 75 kW at 220/230/240 V, 132 kW at 380/400 V, 132 kW at 415 V, 160 kW at 440 V, 200 kW at 500 V, 200 kW at 690 V
▪ No auxiliary contacts
▪ Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
▪ Very distinct closing and opening
▪ Can withstand short voltage dips and voltage sags
▪ Built-in surge suppression
▪ Add-on auxiliary contact blocks for side mounting and a wide range of accessories
▪ 350 A at 1000 V, 300 A at 1000 V, 240 A at 1000 V, 400 A at 690 V, 350 A at 690 V, 290 A at 690 V rated operational current AC-1