  • AF26-30-11-13 ABB NEMA CONTACTOR 3P 1NO1NC 100-250VDC
Description: ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 45 A Maximum Load Current, 7-1/2 hp, 15 hp, 20 hp, 2 hp, 3 hp Coil, 3 Pole, 6.5/11/15 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 45 A at 690 V Contact, AF26 Size, Screw Terminal, IP20 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 45 mm W x 111.5 mm D x 86 mm H Dimensions
Manufacturer PN: AF26-30-11-13
UPC:  47152311103
Kendall Electric Inc PN: 3664592
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
ABB AF26-30-11-13 Non-Reversing Line Contactor, 100 to 250 V AC/DC V Coil, 45 A, 3NO Contact, 3 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
AF26 contactors are used for controlling power circuits up to 690 VAC and 220 VDC. They are mainly used for controlling 3 ph motors, non-inductive or slightly inductive loads. AF, contactors include an electronic coil interface accepting a wide control voltage Uc min. , Uc max. Only four coils cover control voltages between 24 to 500 V 50/60 Hz or 20 to 500 VDC. AF contactors can manage large control voltage variations. One coil can be used for different control voltages used worldwide without any coil change. AF contactors have built-in surge protection and do not require additional surge suppressors. The AF, series 2-stack 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles with a non-removable front-mounted 1 NO + 1 NC auxiliary contact block, side-mounted add-on auxiliary contact blocks (mechanically-linked auxiliary contacts compliant with Annex L of IEC 60947-5-1 including the "Mechanically Linked" symbol on the contactor side. NC mirror contacts compliant with Annex F of IEC 60947-4-1) - Control circuit: AC or DC operated - Accessories: a wide range of accessories is available. Note: 2-stack contactors available in some countries: please consult your ABB representative.
ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 100 to 250 V AC/DC Coil, 45 A Maximum Load Current, 7-1/2 hp, 15 hp, 20 hp, 2 hp, 3 hp Coil, 3 Pole, 6.5/11/15 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 45 A at 690 V Contact, AF26 Size, Screw Terminal, IP20 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 45 mm W x 111.5 mm D x 86 mm H Dimensions
Specifications
 Application For controlling 3 ph motors, non-inductive or slightly inductive loads
 Brand Name ABB
 Coil Power Rating 7-1/2 hp, 15 hp, 20 hp, 2 hp, 3 hp
 Coil Voltage 100 to 250 V AC/DC
 Contact Configuration 3NO
 Contact Rating 45 A at 690 V
 Dimensions 45 mm W x 111.5 mm D x 86 mm H
 Enclosure IP20
 Manufacturer Part Number AF26-30-11-13
 Maximum Load Current 45 A
 Number of Auxiliary Contacts 1NO-1NC
 Number of Poles 3
 Operating Cycles 10000000 Cycles
 Operating Temperature -40 to 70 deg C
 Series AF Series
 Size AF26
 Subcategory Filter Magnetic_Motor_Contactors
 Terminal Type Screw
 Type Non-Reversing
 Wattage 6.5/11/15 kW
Features
▪ 6.5 kW at 220/230/240 V, 11 kW at 380/400 V, 11 kW at 415 V, 15 kW at 440 V, 15 kW at 500 V, 15 kW at 690 V, 11 kW at 400 V
▪ Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
▪ Can manage large control voltage variations
▪ Reduced panel energy consumption
▪ Very distinct closing and opening
▪ Built-in surge suppression
▪ Add-on auxiliary contact blocks for front or side mounting and a wide range of accessories
▪ 45 A at 690 V, 40 A at 690 V, 32 A at 690 V rated operational current AC-1
▪ 26 A at 220/230/240 V, 26 A at 380/400 V, 26 A at 415 V, 26 A at 440 V, 23 A at 500 V, 17 A at 690 V rated operational current AC-3
▪ 7-1/2 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 15 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 20 hp at 550 to 600 VAC 3 ph, 2 hp at 120 VAC 1 ph, 7-1/2 hp at 200 to 208 VAC 3 ph, 3 hp at 240 VAC 1 ph