8903LG20V01 SQD LIGHTING CONTACTOR
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: Square D™ Lighting Contactor, Electrically Held Type L, Series: 8903, 24 V AC at 60 Hz Coil, 2 Pole, 50/60 Hz Frequency, 6.9 kW at 200 V/7.9 kW at 230 V/13.1 kW at 380 V/15.9 kW at 460 V/19.9 kW at 575 V Wattage, 2NO Contact Configuration, 30 A Contact, Screw Clamp Terminal, NEMA 1 Enclosure, 4000 cpm Operating Cycles, 0 to 40 deg C Operating, Surface Mounting, Sheet Steel, Painted, 7.8 in W x 6.02 in D x 12.68 in H Dimensions
Manufacturer PN: 8903LG20V01
UPC:  78590145921
Kendall Electric Inc PN: 4551421
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Lighting Contactors
Square D™ 8903LG20V01 Electrically Held Type L Lighting Contactor, 24 V AC at 60 Hz V Coil, 2NO Contact, 2 Poles
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Square D™ Lighting Contactor, Electrically Held Type L, Series: 8903, 24 V AC at 60 Hz Coil, 2 Pole, 50/60 Hz Frequency, 6.9 kW at 200 V/7.9 kW at 230 V/13.1 kW at 380 V/15.9 kW at 460 V/19.9 kW at 575 V Wattage, 2NO Contact Configuration, 30 A Contact, Screw Clamp Terminal, NEMA 1 Enclosure, 4000 cpm Operating Cycles, 0 to 40 deg C Operating, Surface Mounting, Sheet Steel, Painted, 7.8 in W x 6.02 in D x 12.68 in H Dimensions
Specifications
 Application Lighting Management, Electrical Heating Control
 Brand Name Square D
 Coil Voltage 24 V AC at 60 Hz
 Contact Configuration 2NO
 Contact Rating 30 A
 Dimensions 7.8 in W x 6.02 in D x 12.68 in H
 Enclosure NEMA 1
 Finish Painted
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number 8903LG20V01
 Material Sheet Steel
 Mounting Type Surface
 Number of Poles 2
 Operating Cycles 4000 cpm
 Operating Temperature 0 to 40 deg C
 Series 8903
 Terminal Type Screw Clamp
 Type Electrically Held Type L
 Video Links
 Wattage 6.9 kW at 200 V/7.9 kW at 230 V/13.1 kW at 380 V/15.9 kW at 460 V/19.9 kW at 575 V
Features
▪ 30 A ballast lighting rating, 20 A tungsten lighting rating
▪ Silver-cadmium-oxide double break contacts
▪ NEMA 1 general purpose enclosure
▪ 600 VAC system voltage