  • 8903LG20V02 SQD LIGHTING CONTACTOR
Description: Square D™ Lighting Contactor, Type L Electrically Held Multi-Pole, Series: 8903L, 110/120 V AC Coil, 30 A Maximum Load Current, 2 Pole, 50/60 Hz, 2NO, Screw Clamp, NEMA 1, Surface Mount, 7.81 in W x 6.03 in D x 12.69 in H
Manufacturer PN: 8903LG20V02
UPC:  78590185122
Kendall Electric Inc PN: 3958872
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Lighting Contactors
Square D™ 8903LG20V02 Type L Electrically Held Multi-Pole Lighting Contactor, 110/120 V AC V Coil, 30 A, 2NO Contact, 2 Poles
Log In for Pricing and Availability
Description
8903L multipole lighting contactors are for lighting control applications. 8903L lighting contactors are available in either mechanically held or electrically held versions. This is an electrically held device. Can switch up to 30 A fluorescent and 20 A tungsten lighting loads. The contacts are field convertible from NO to NC. This device 2 pole device has 2 NO contacts. Supplied with a 110/120 VAC 50/60 Hz interchangeable operating coil but other coils are available in a wide variety of common voltages up to 600VAC. Contactor is in a NEMA 1 painted sheet steel enclosure, but a variety of other enclosure types are available. Coil and contacts are easily replaced. Enclosure is 12.69 inches tall, 7.81 inches wide and 6.03 inches deep. 8903L lighting contactors are UL Listed and CSA Certified.
Square D™ Lighting Contactor, Type L Electrically Held Multi-Pole, Series: 8903L, 110/120 V AC Coil, 30 A Maximum Load Current, 2 Pole, 50/60 Hz, 2NO, Screw Clamp, NEMA 1, Surface Mount, 7.81 in W x 6.03 in D x 12.69 in H
Specifications
 Application For electrically held applications
 Brand Name Square D
 Coil Voltage 110/120 V AC
 Connection Type Screw Clamp
 Contact Configuration 2NO
 Dimensions 7.81 in W x 6.03 in D x 12.69 in H
 Enclosure NEMA 1
 Frequency Rating 50/60 Hz
 Manufacturer Part Number 8903LG20V02
 Maximum Load Current 30 A