Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: ABB Emergency Stop Button, 24 V DC, 10 mA, IP65 Degree of Protection, -10 to 55 deg C, Macromelt/Polyamide/PBT/Polypropylene, Red/Yellow, 84 mm L x 40 mm W x 52 mm H Dimensions
Manufacturer PN: 2TLA030050R0100
SPEC SHEET
▸ See All in Enabling & Grip Switches
ABB 2TLA030050R0100 Emergency Stop Button With M12 5-Pole Male Connector, 24 V DC, 10 mA, -10 to 55 deg C, Macromelt/Polyamide/PBT/Polypropylene
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
ABB Emergency Stop Button, 24 V DC, 10 mA, IP65 Degree of Protection, -10 to 55 deg C, Macromelt/Polyamide/PBT/Polypropylene, Red/Yellow, 84 mm L x 40 mm W x 52 mm H Dimensions
Specifications
 Amperage Rating 10 mA
 Application For Smile enclosure and Tina adaptation unit
 Brand Name ABB
 Color Red/Yellow
 Degree Of Protection IP65
 Dimensions 84 mm L x 40 mm W x 52 mm H
 GROUP Emergency stop button
 Manufacturer Part Number 2TLA030050R0100
 Material Macromelt/Polyamide/PBT/Polypropylene
 Product Main Type Smile
 Standards/Approvals UL 94 V-0 Flammability Rating
 Temperature Rating -10 to 55 deg C
 Voltage Rating 24 V DC