25T8DC-130V EIKO 25WAT 130V DC BAYONET (BA15D) 1500HR T-8 03129343032 ZZZZ
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Description: EIKO® Miniature Lamp, 25 W Wattage, 130 V AC, 0.19 A, BA15d Lamp Base, T8 Shape, 180 Lumens Lumens, 1500 hr Average Life, Clear Lamp, Incandescent Fixture, C-7A Filament, 1.04 in Dia x 2.63 in L Dimensions
Manufacturer PN: 25T8DC-130V
UPC:  03129343032
Kendall Electric Inc PN: 2981750
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Miniature - Incandescent
EIKO® 25T8DC-130V Miniature Lamp, 25 W, BA15d Lamp, T8 Shape, 180 Lumens
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Incandescent lamps are still commonly used in homes and businesses and with our wide selection, we have enough shapes, wattages and finishes to fit almost every application and need. Many of our incandescent lamps are also available in an extended life, 130 VAC version, with even more environmentally friendly alternatives coming soon.
EIKO® Miniature Lamp, 25 W Wattage, 130 V AC, 0.19 A, BA15d Lamp Base, T8 Shape, 180 Lumens Lumens, 1500 hr Average Life, Clear Lamp, Incandescent Fixture, C-7A Filament, 1.04 in Dia x 2.63 in L Dimensions
Specifications
 Amperage Rating 0.19 A
 Average Life 1500 hr
 Brand Name EIKO®
 Dimensions 1.04 in Dia x 2.63 in L
 Filament C-7A
 Fixture Type Incandescent
 Lamp Base Type BA15d
 Lamp Finish Clear
 Lumens 180 Lumens
 Manufacturer Part Number 25T8DC-130V
 Shape T8
 Voltage Rating 130 V AC
 Wattage 25 W