140G-JTC3-C60 AB 250A FRAME TRIP UNIT
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 140G-JTC3-C60
UPC:  88563044303
Kendall Electric Inc PN: 4671699
Invoice Description:
UNSPSC: 39121616
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Specifications
 Amperage Rating 250 A
 Application Molded Case Circuit Breaker
 Brand Name Allen-Bradley
 Bulletin 140G
 Current Rating 60A
 Frame J-Frame
 Interrupt Rating 240VAC Trip Unit
 Number of Poles 3 Pole
 Operating Temperature Maximum 104 F
 Operating Temperature Minimum 104 F