140G-HTC3-C50 AB 140G-HTC3-C50- 125A FRAME TRIP UNIT 88563044342
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 140G-HTC3-C50
UPC:  88563044342
Kendall Electric Inc PN: 3617095
Invoice Description:
UNSPSC: 39121616
SPEC SHEET
▸ See All in Breaker Trip Units
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Specifications
 Amperage Rating 125 A
 Application Molded Case Circuit Breaker
 Brand Name Allen-Bradley
 Bulletin 140G
 Current Rating 50A
 Frame H-Frame
 Frequency Rating Maximum 60 Hz
 Frequency Rating Minimum 50 Hz
 Interrupt Rating 240VAC Trip Unit
 Number of Poles 3 Pole
 Operating Temperature Maximum 104 F
 Operating Temperature Minimum 104 F
 Phase 3PH
 Tripping Characteristic Fixed Thermal/ Fixed Magnetic
 Type Molded Case Circuit Breaker
 Voltage Rating = 690V AC 50/60Hz