120PSB5-NEON EIK 120V 3.5MA MOL1.12 T2 #5 SLIDE MINI NEON LAMP
SPEC SHEET
▸ See All in Box Mounting Brackets
EIKO® 120PSB5-NEON Miniature Neon Lamp, TS5 Lamp, T2 Shape
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
EIKO® Neon Lamp, Miniature, 120 V AC, 0.0035 A, TS5 Lamp Base, T2 Shape, 10000 hr Average Life, 0.27 in Dia x 1.12 in L Dimensions
Specifications
 Amperage Rating 0.0035 A
 Average Life 10000 hr
 Brand Name EIKO®
 Dimensions 0.27 in Dia x 1.12 in L
 Lamp Base Type TS5
 Manufacturer Part Number 120PSB5-NEON
 Shape T2
 Standards/Approvals RoHS Compliant
 Type Miniature
 Voltage Rating 120 V AC