1029130 SICK PLG3-270F431 HEIGHT 270MM/BEAM SPACING 30MM,REFLEX,L/D TOP JOB LED,INTEGRATED BACKSIDE REFLECTOR
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 1029130
Kendall Electric Inc PN: 4068963
Invoice Description:
SPEC SHEET
▸ See All in Safety Light Curtains
SICK 1029130 PLG Automation light grids, PLG3-270F431
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Description
Automation light grids, PLG, PLG3-270F431, Beam separation: 30 mm, Operating range: 1.3 m, Detection height: 270 mm, Length of cable: 280 mm, Response time: < 80 ms
Specifications
 Beam Separation 30 mm
 Brand Name SICK
 Detection Height 270 mm
 Length Of Cable 280 mm