100-C90D400 AB MCS-C CONTACTOR,IEC,85A, 110V 50HZ / 120V 60HZ,COIL CONTACTOR
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 100-C90D400
UPC:  61132082482
Kendall Electric Inc PN: 2161069
Invoice Description:
UNSPSC: 39121529
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Specifications
 Aux Contact Configuration No Contact Configuration
 Brand Name Allen-Bradley
 Coil Code 110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC
 Contact Configuration 4 Normally Open Poles
 Maximum Load Current 90 A