100-C85D10 AB 3P 85A 120 VOLT AC COIL CONTACTOR
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 100-C85D10
UPC:  66246871621
Kendall Electric Inc PN: 1151
Invoice Description:
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Log In for Pricing and Availability
Specifications
 Aux Contact Configuration 1 NO Contacts & 0 NC Contacts
 Brand Name Allen-Bradley
 Coil Code 110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC
 Contact Configuration 3 Normally Open Poles
 Maximum Load Current 85 A