100-C16B400 AB CONTACTOR,NON-REVERSING 600V MAX 16 AMP MAX 66207260407 00-C16B400
Mouse over image to zoom, click to enlarge
Manufacturer PN: 100-C16B400
UPC:  66207260407
Kendall Electric Inc PN: 2322795
Invoice Description:
UNSPSC: 39121529
SPEC SHEET
▸ See All in NEMA & IEC Contactors
Log In for Pricing and Availability
Note: Lead times are estimates only
Specifications
 Aux Contact Configuration No Contact Configuration
 Brand Name Allen-Bradley
 Coil Code 440V 50 Hz / 480V 60 Hz,AC
 Contact Configuration 4 Normally Open Poles
 Maximum Load Current 16 A